Semínkovna

V Obvodní knihovně Skvrňany jsme otevřeli Semínkovnu.


Semínkovna je iniciativa, 

která vznikla na podporu svobodného sdílení osiva, 

semínkaření a přírodního zahradničení.

https://seminkovny.com/


CO JE TO SEMÍNKOVNA?

Iniciativa Semínkovna vznikla v ČR v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Vzorem jí byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbanks.

Semínkovny, ať už je to skříňka, košíček, krabička ap., jsou místem, kde zahradníci mohou mezi sebou bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. Osivo by mělo být výhradně v "Bio" kvalitě, tedy nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin. Mělo by jít o výsledek domácího semenaření. Semínka jsou nabízena bezplatně v malých dávkách pouze pro osobní spotřebu.

Semínkovny jsou svobodná iniciativa pro každého.
Kdokoliv může semínkovnu založit a propagovat ve svém okolí.


JAK SEMÍNKOVNU POUŽÍVAT

A CO ZA TO?

Semínka v semínkovnách jsou volně k dispozici všem. Pravidla jednotlivých semenných bank se mohou lišit, ale obecně je "výpůjčka" bezplatná. Někdy je omezen počet sáčků na osobu, někdy je potřeba "se zapsat" - to je různé a záleží na pravidlech konkrétní semínkovny, která by u ní měla být k dispozici.

KDYŽ SI PŮJČÍM SEMENO MRKVE, OČEKÁVÁ SE, ŽE VRÁTÍM SEMENA MRKVE?

Obvykle to neznamená, že přesně to samé osivo, které jste si vypůjčili v budoucnu vrátíte. Vše záleží na vašich semenářských možnostech a schopnostech, ale často i na místních klimatických a jiných podmínkách, které nemůžete ovlivnit. Proto nemějte obavu, pokud se semenaření nevydaří. To se stává, zvláště, pokud semenařit začínáte, nebo jste si zvolily druh, který se semenaří obtížněji.

CO DĚLAT, KDYŽ SE SEMENAŘENÍ NEPOVEDE?

Nic se neděje, to se stává. Pokud se Vám nepovedla zrovna mrkev, přineste jiné osivo, kterého máte přebytek. Každý dar je pro semínkovnu hnacím impulzem a třeba uděláte radost někomu dalšímu třeba i osivem "obyčejného" kopru.

CO KDYŽ NEVÍM, JAK NA TO?

Nevadí. Pro začátek si zvolte jednodušší plodiny (rajčata, fazole, hrách, salát ap.). Informujte se o postupu semenaření dané plodiny dříve, než se pustíte do práce!

V semenaření není až tak nutná kvantita, ale zejména kvalita, pokud si chcete zajistit uspokojivou úrodu v dalších letech.


Pozor na semenaření cuket, dýní ap. Tyto plodiny se velmi rády kříží a určitě vás nepotěší, když se vám odrůda 'hokaido' zkříží s okrasnou dýní, jejíž dužnina není chuťově tak příjemná a slupka je tvrdá... Pokud se chcete vyhnout zklamání, nejprve nastudujte návod.


Doporučenou literaturu najdete například ZDE.


JAK MÁM SEMÍNKA DO SEMÍNKOVNY PŘIPRAVIT?

Je dobré semínka vhodným způsobem nasáčkovat (použít můžete papírové sáčky, recyklovat obálky, složit si sáčky ze starých novin ap., použít igelitové sáčky...) a zejména popsat! Stačí uvést název odrůdy, rok a místo sběru. Pokud máte chuť a čas připište i vlastnosti odrůdy a postup jejího pěstování, ale to je již čistě na vás.

(text z webu https://seminkovny.com)

Více informací o Semínkovnách najdete na https://seminkovny.com


Letáky v PDF:

Proč semenařit


Produkce osiva - základní informace


O iniciativě Semínkovna - základní informace

© 2022 Knihovna města Plzně, p. o., Obvodní knihovna Skvrňany & M-klub l Macháčkova 28, 318 00 Plzeň T: +420 378 038 261 l M: +420 724 602 897 
E: mklub.plzen@seznam.cz, skvrnany@plzen.eu I W: www.knihovna.plzen.eu
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky